Gå til indhold

Region Sjælland: 14 kredse med vidt forskellige opgaver

Kort om Beredskabsforbundets Region Sjælland - find kontaktoplysninger på medlemmer af regionsledelsen og på kredslederne.

Kort om Region Sjælland

Beredskabsforbundets Region Sjælland dækker et stort område med frivillige fordelt på 14 kredse. De frivillige udfører mange forskellige opgaver, typisk som en del af de lokale beredskaber.

Opgaverne spænder vidt med eksempelvis bådberedskab i Vordingborg og Lolland, forplejningsopgaver i Holbæk og førstehjælp i Kalundborg.

Flere af vores frivillige deltager desuden med f.eks. efterslukning ved større brande, og mange kredse tager aktivt del i undervisningen af unge brandkadetter, som uddannes som brandmænd. Vi har fokus på forebyggelse af brand og ulykker og underviser borgerne på Sjælland i forebyggelse af brand – og i hvordan de skal forholde sig, hvis uheldet alligevel er ude. Vi underviser også i, hvordan man kan undgå skader derhjemme i forbindelse med monsterregn, ekstremt højvande eller storm.

I Region Sjælland skaber vi de faglige og sociale rammer for frivillige, så de trygt kan udføre deres opgaver til gavn for samfundet. Vi har for nylig forhandlet en samarbejdsaftale på plads mellem Midt- og Sydsjællands Brand & Redning og de frivillige i Kreds Faxe, Næstved, Ringsted og Vordingborg. Og vi har holdt et brag af en fest for 100 frivillige i forbindelse med en beredskabsfaglig weekend i Vig.

Kontakt os, hvis du vil vide mere.

Se kredsledere i Region Sjælland

 

Faxe
Kredsleder: Søren Vallentin Nielsen
Mail: faxe@pc.dk
Tlf: 2545 0173

Vicekredsleder: Jesper A. Pejtersen
Tlf: 4034 8687
japejter@gmail.com

 

Kalundborg
Kredsleder: Niels Westphael
Mail: niels-westphael@mail.tele.dk
Tlf: 4044 1846

Vicekredsleder: Thomas Dyhr
Mail: t.dyhr70@gmail.com
Tlf: 4016 1157

 

Lolland-Falster
Kredsleder: Tina Bøgel
Mail: Tina@vestrelandevej.dk

Vicekredsleder: Søren Langergaard
Mail: s.langergaard@gmail.com

 

Odsherred
Kredsleder: Rene Svendsen
Mail: r.svendsen@privat.dk

Vicekredsleder: Michael Andersen
Mail: michael.vig@mail.dk
Tlf: 3052 0112

 

Roskilde
Kredsleder: Jens Erik Johansen
Mail: jenserikjohansen19@gmail.com
Tlf: 4012 1056

Vicekredsleder: Simon Ryttersgaard
Mail: srsr4000@gmail.com
Telefon: 2393 3703

 

Solrød
Kredsleder: Leif Panduro
Tlf: 2361 6029
Mail: lpanduro@mail.dk

Vicekredsleder: Jette Panduro
Tlf: 5614 5831

 

Stevns
Kredsleder: Klaus Stevns Madsen
Tlf: 4050 0494
Mail: k-stevns@mail.dk

Vicekredsleder: David Heymann Sauerberg
Mail: davidsauerberg@hotmail.com
Tlf: 56 49 38 95

 

Greve
Kredsleder: Jesper Due
Tlf: 4059 0027
Mail: kredsledergreve@gmail.com

Vicekredsleder: Kenneth Nielsen
Mail: kenneths.nielsen1969@gmail.com
Tlf: 5361 0655

 

Holbæk
Kredsleder: Winie Heisel
Mail: winie@mail.dk
Tlf: 4061 8287

Vicekredsleder: Mette Bjørn
Mail: nullerbjoern@gmail.com
Tlf: 2099 9112

Vicekredsleder: Mette Vammen
mevam@holb.dk

 

Køge
Kredsleder: Tanja Knapp
Mail: tanjak777@gmail.com
Tlf: 2142 1435

Vicekredsleder: Heidi Hansen
Mail: heidiaage@pc.dk
Tlf: 2877 7793

 

Næstved
Kredsleder: Kenneth Toni Nielsen
Mail: kennethtoninielsen@gmail.com
Tlf: 2829 1178

Vicekredsleder: Brian Sværke
Mail: brandmand134@gmail.com

 

Ringsted
Kredsleder: Christian Strande Mogensen
Mail: christian.strande.mogensen@gmail.com
Tlf: 2713 3920

Vicekredsleder: Julie Pedersen
Mail: julie.pedersen@me.com

 

Slagelse
Kredsleder: Marianne Kristiansen
Mail: maubkr@yahoo.com
Tlf: 2876 5081

Vicekredsleder: Marcell Nyvang
Mail: marcellnyvang@gmail.com

Vicekredsleder: Andreas Jørgensen
Mail: andreas.b.joergensen@gmail.com

 

Vordingborg
Kredsleder: Jasmin Hansen
Mail: juliajasminhansen@gmail.com
Tlf: 5153 0365

Vicekredsleder: Maria Sørensen
Mail: maria.sorensen1978@live.dk

 

CVR: 56 77 62 14 / EAN: 5798000201583 / Bank: Danske Bank, 0216 – 4069071317